8 ötlet a sikeres muffin sütéshez
1. A sütő hőfokának el kell érnie a receptben megadottat mielőtt a muffinokat betesszük. 2. A jó tészta titka az, hogy a száraz és nedves hozzávalókat külön-külön és alaposan kell kikeverni. 3. A kétféle hozzávalók összekeverése gyors és laza mozdulatokkal történjen, mert a túlkevert tészta sűrű és nehéz lesz. 4. A tészta az alapanyagok mennyiségétől és fajtájától függően lehet folyós vagy akár sűrű is. 5. A formákat jól ki kell kenni. 6. A mélyedést 2/3 vagy 3/4 részig szabad megtölteni tésztával, hogy szépen tudjanak csúcsosodni. 7. A tésztát elkészülte után azonnal sütni kell. 8. Ha kevés a tészta a fennmaradó mélyedéseket 2/3 részig vízzel töltsük fel, hogy a muffinsütő ne deformálódjon. Tippek a sütéshez: - a sütőt mindig melegítsük elő - az első 15 percben ne nyissuk ki a sütőt, különben a muffinok összeesnek. - Ha marad üres lyuk a formában, töltsük meg vízzel. - a muffin akkor van készen, ha a teteje aranybarna, és ha beledugunk egy fogpiszkálót, nem ragad rá a tészta. - minden sütő másképpen süt, ezért sütési hőfokot és időt igazítsuk a saját sütőnkhöz.
Tippek a sütés utánra: - kb. 5 percig hagyjuk hűlni a muffinokat, ha ekkor a forma egy nedves ruhán pihen, könnyebben kijönnek a formából. - a muffinok közvetlenül a sütés után a legfinomabbak, mikor még melegek. - a még meleg muffinokat felezzük el, és kenjük meg vajjal. - légmentesen zárható műanyag edényben sokáig friss marad.
Fagyasztás: - a frissen sült muffinokat le is lehet fagyasztani, kb. 2 hónapig jó. - kiengedjük, és röviden még egyszer átsütjük őket. - a nyers tészta is fagyasztható: a kész tésztát a formába töltjük, betesszük a fagyasztóba, mikor megfagyott, kiszedjük a fagyos, nyers muffinokat és így csomagoljuk zacskóba.
Újabb tippek 1. A sütés előtt mindig olvassuk át az egész receptet. 2. A formát még a kikenés előtt tegyük be rövid időre a mélyhűtőbe, így könnyebben kijönnek majd a muffinok. 3. A formát a következő adag sütése előtt hagyjuk teljesen kihűlni. 4. Minden hozzávalót szobahőmérsékletűen adjunk a tésztához 5. A ragacsos szárított gyümölcsök feldarabolása egyszerűbb, ha azt felmelegített késsel végezzük. 6. A tojásfehérjét mindig zsírmentes edényben verjük fel. Lassan kezdjük el felverni, majd fokozzuk a sebességet. A tojáshabot mindig utoljára adjuk a tésztához. 7. Ha több formában sütünk egyszerre többemeletű a sütőben, figyeljünk a légkeverésre. 8. Mikor a tésztát a formákba töltjük, már ne kevergessük, egyszer csak óvatosan kanalazzuk át. 9. A muffint jobb papír kapszli nélkül sütni. 10. Az égési sérüléseinket (a forró formától) hűtsük jégkockával. :-) 11. A vaj sokkal jobb a muffinsütéshez, mint a margarin, mert egyrészt jobb az íze, másrészt pedig növeli az eltarthatóságát.
Amerikai módszerek muffinkészítéshez: A száraz hozzávalókat egy tálban összekeverjük, és egy mélyedést alakítunk a közepébe. A szintén összekevert folyékony hozzávalókat a mélyedésbe öntjük, és egy lapáttal óvatosan, finoman összedolgozzuk, "emelve". Nem keverjük, mert akkor ragasztó hatású lesz, a muffinok pedig olyan kemények lesznek, mint egy "jégkorong". A tésztát rögtön a jól kikent, vagy papírral bélelt formába töltjük, és mehet a sütőbe. A sütő hőmérséklete a muffinok nagyságától függ. Mindenesetre a muffinokat nem kell 30 percnél tovább sütni, 190-205 C-on.
A hozzávalók aránya, ha a liszt a 100%: 1000 g liszt = 100 % 300 g cukor = 30 % 60 g sütőpor = 6 % 10 g só = 1 % 200 g "Vollei" = 20 % egész tojás 800 g tej = 80 % 300 g vaj/zsíradék/olaj = 30 %
2. Keverős módszer A zsiradékot, cukrot, sót, ha szükséges, fűszereket és tejport a keverőgéppel habosra elkeverjük. Aztán egyesével hozzáadjuk a tojásokat, és újra jól elkeverjük. Ha a tészta kicsapódna, mert a tojások túl hidegek, segíthet egy maroknyi liszt. Aztán hozzáadjuk a folyadékot (tej vagy víz), lazán hozzákeverjük ezt is. Az átszitált lisztet és sütőport hozzáadjuk, és szinte egyetlen mozdulattal a tésztához keverjük. A fölösleges, túl sok kevergetéstől sűrűvé válik a tészta. A hozzávalók aránya ennél a módszernél: 1000 g liszt = 100 % 50 g sütőpor = 5 % 10 g só = 1 % 70 g tejpor = 7 % 300 g töltelék = 30 % 750 g folyadék = 70 %
A további hozzávalókat (pl. mazsola, dió, csokoládé, csipsz, gyümölcs, szárított gyümölcs. . . ) a liszttel összekeverünk, és a liszttel adjuk a tésztához. Ez megakadályozza, hogy a hozzávalók lesüllyedjenek, és ragacsossá váljanak. Az arányok segítségével a szükséges muffinmennyiségnek megfelelő tésztamennyiséget tudjuk összeállítani, ha pl. "nagyüzemi" muffingyártásba kezdünk.
Az általános jó tanácsok:
- a sokat hangoztatott keverés, amely a recepttől függően lehet: * tojás + cukor + margarin jó alaposan, jó habosra - ezután többi hozzávalók gyors mozdulatokkal hozzákeverve; ** minden gyors mozdulatokkal összekeverve. - ha a tészta kész adagolás és egyből mehet (kivéve, ha a recept mást mond :-) az előmelegített sütőbe. Mértékegységek 175Celsius = 350 Farenheit
Egy csésze annyi, mint: Liszt 150 gr Cukor 225 gr Barnacukor 175 gr Vaj 225 gr Méz 350 gr Zsemlemorzsa 50 gr Rizs nyersen 200 gr Szárított gyümölcs 175 gr Apróra vágott mogyoró 175 gr Kókuszreszelék 75 gr Folyadék 250 m
Töltés Több módon lehet tejcsokoládézni a belsejét először is, a tészta felét belekanalazzuk a mélyedésekbe, majd - a darabokra tört étcsokoládéból teszek 2-3 kockát egymásra, igaz, hogy valamennyire megolvad, de általában nem teljesen (nem folyósra) - készítünk kakaóporból, cukorból, margarinból sűrű krémet és azt tesszük bele, végül a maradék tészta és be a sütőbe. - kisütés után nyomózsákkal töltjük meg a muffinokat lekvárral, ez csokoládéval is működik.
|